امروز شنبه، ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

اخبار ویژه آزمایشگاه ها

به زودی به روز رسانی می گردد.


هشدار نسبت به شیوع بالای ویروس HPV در ایران

User Image

چند سالی است که واکسن HPVپروانه بهره برداری گرفته است. این واکسن در بیشتر کشورهای پیشرفته ی جهان (بیشتر در کشورهای آمریکای شمالی و اروپا ) رایج شده است. در کانادا، برای دانش آموزان رایگان است و در این کشور گرچه این واکسن، هنوز جزء واکسیناسیون اجباری سراسری نیست، ولی در سراسر کشور انجام می شود(برخی استان ها از کلاس ششم و در برخی از کلاس هفتم انجام می شود.) خانم دکتر محرز استاد بیماری های عفونی و یکی از پزشکان برجسته ی کشور، در این باره می گوید: در همه جای دنیا این واکسن استفاده میشود، تمام کشورهای اروپایی و آمریکایی این واکسن را برای جلوگیری از این ویروس برای افراد  ۹ساله به بالا تجویز میکنند. این واکسن از سالها پیش تولید شده است. او می افزاید: افرادی در فضای مجازی دکان ضد واکسن HPVباز کردهاند و مطالبی غیرعلمی را منتشر میکنند، من در رشته عفونی تحصیل و کار کردهام و همیشه شعارم این بوده است که پیشگیری بهتر از درمان است. او هشدار داد: که ویروس HPVبه شکل فوق العادهای در ایران شیوع پیدا کرده است و این ویروس با انواع سرطانها نیز ارتباط دارد. او که قائم مقام انجمن حمایت از بیماری های عفونی است، می گوید: ما از لحاظ وا سیناسیون از بسیاری از کشورهای همجوار فقیر هم عقبتر هستیم، بودجه برای یکسری از واکسنها تخصیص داده نمیشود، واکسن HPVضروری است و تاکید میکنم که باید از ۱۲سالگی به کودکان تزریق شود.

 

روند پیشرفت واکسن از گذشته تا به امروز

دکتر زهرایی رییس اداره بیماریهای قابل پیشگیری وزارت بهداشت درگفتگو با پایگاه خبری ایسنا درخصوص تاریخچه تولید واکسن از گذشته تا به امروزگفتگویی را ترتیب داده که درادامه می خوانیم.

وی با اشاره به سابقه طولانی برنامه واکسیناسیون در ایران، گفت: ۲۰سال بعد از کشف واکسن آبله در دنیا و در سال ۱۸۲۰میلادی، سابقه واکسن در کشور ما هم ثبت شد و واکسیناسیون ( )vaccinatonبرای سربازان ایرانی در جنگهایی که در ناحیه شمال قفقاز با روسها داشتیم، استفاده شده است.

  نمایش کامل

چربی ترانس و عوارض آن

چربی ها و روغن ها ترکیباتی نامحلول در آب از منشا حیوانی و یا نباتی هستند. بدین سان به آسانی از پروتئین ها و  ربوهیدرات ها جدا می شوند. ساختار شیمیایی چربی ها تریگلیسیرید است که سه مولکول اسید چرب در ساختمان آن وجود دارد، که با یک مولکول گلیسرول در واکنش استری شدن ترکیب شده اند، تری گلیسیرید طی واکنش هیدرولیز می تواند به گلیسرول و اسید چرب تجزیه شود. ویژگی های فیزیکی چربی ها و روغن های طبیعی بر حسب نوع اسیدهای چرب تشکیل دهنده آنها تغییر می کند. دلیل اختلاف در نقطه ذوب و ساختمان بلوری تری گلیسیریدها تفاوت در طول زنجیره کربنی و شدت غیراشباعیت اسیدهای چرب تشکیل دهنده است. اسیدهای چرب نیز اسیدهای آلی هستند که در طبیعتبیش از 200نوع آن شناخته شده است. 

  نمایش کامل

محصولات پیشرفته سلولی رویان

نخستین مرکز توسعه فناوری محصولات پیشرفته سلولی رویان دوشنبه 24اردیبهشت 97با حضور دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و جمعی از مسئولان در پژوهشگاه رویان افتتاح و راه اندازی شد. مدیر مرکز توسعه فناوری محصولات پیشرفته سلولی پژوهشگاه رویان گفت:  2دارو بر پایه سلول زنده پس از کسب مجوز از وزارت بهداشت وارد بازار دارویی کشور شد. دکتر انسیه حاجی زاده روز در این مراسم افزود: رینوسل و سل آمینوسین دو محصول بر پایه سلول زنده هستند که در حال حاضر وارد بازار داخلی شدند. وی اظهار کرد: تعداد زیادی از اینگونه محصولات در انتظار اخذ مجوز از وزارت بهداشت هستند که بخشی از آنها در سال جاری وارد بازار داخل می شوند. حاجی زده، تعداد شرکت های فعال در صنعت تولید محصولات بر پایه سلول زنده را بیش از  700شرکت اعلام کرد و گفت: بیش از 52درصد آنها در کشور آمریکا هستند و آلمان و ژاپن در رتبه های بعدی قرار دارند.

مهندس محمود اصلانی

  نمایش کامل